Články


Co je to chiptuning?

3 komentářů 2007-08-05 Přečteno: 4 263x

Co je to chiptuning?


Procesem tunování se mění parametry v řídícím programu určujícím spalovací proces motoru, takže nedochází k žádným mechanickým zásahům do samotného motoru. Dostupná technologie poskytuje silné nástroje pro profesiolální chiptuning.A to vše na počkání.Jen ve vyjímečných případech může trvat déle.

Proč chipovat automobil?


Z výrobních pásů automobilek vyjíždějí vozidla, která mají motor nastavený tak, aby byl kompromisem pro celé spektrum zákazníků v různých teritoriích. Také se musí zohlednit rozdílná a nestabilní kvalita pohonných hmot. Na druhé straně při mnohatisícových seriích vyráběných vozidel je automobil nastaven na všeobecné hodnoty svých možností. Využití veškerých skrytých rezerv je pro výrobce nezajímavé z hlediska minimalizace nákladů sériové výrovy.

Jaký vliv má chiptuning na spotřebu paliva?

Při stejném stylu jízdy jako před tuningem se spotřeba nezvýší, naopak u většiny automobilů se ještě sníží o cca 2-3%, u vozidel s turbodmychadly dokonce ještě o vyšší hodnoty.

Co získáte chiptuningem?

Všeobecně se chiptuningem získá výkonová rezerva motoru a upravý se průběh kroutícího momentu. U zážehových motorů je možné získat zvýšení výkonu o 10% u motorů s turbodmychadly o 25-35%. Toto zvýšení výkonu nemá vliv na životnost motoru, protože využívá skrytou rezervu výrobce. U většiny motorů moderní konstrukce je možné dosáhnout ještě většího zvýšení výkonu, což však už zvyšuje opotřebování motoru, a tedy snižuje jeho životnost. Přímo úměrně s parametry zvýšení výkonu roste i kroutící moment, což se pozitivně projevuje na reakci motoru po stalčení plynového pedálu.
Sníží se chiptuningem životnost motoru?


NE! Hodnoty zvyšování výkonu u sériových vozidel jsou stanoveny tak, aby nezvyšovaly opotřebování motoru.

ZDROJ:Auto Bild

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
kdo mio načipuije sportáge 3 semis semis
8 let, 11 měsíců kdo mio načipuije sportáge


Články