Články


Lopraisovi: osud jménem Dakar

2011-03-13 Přečteno: 1 516x

Kam letos a příští rok dojede Aleš?

Přichází rána, při které jsou všichni jako přimraženi. Co se to děje? Po otevření motoru je všechno už nad slunce jasné, rozletělo se turbodmychadlo. To, bohužel znamená konec závodu a posádka rodinného týmu je hodně smutná. Přesto má za sebou pocit dobře vykonané práce.

Jihoamerický Dakar

V únoru tohoto roku se dojel další ročník rallye Dakar, který se už dnes celý přesunul z pouští západní Afriky do Jižní Ameriky. Aleš Loprais kvůli zásadnímu komponentu sice nedojel tři etapy před koncem, je však na sebe hrdý. Stejně jako strýc, který ho při tom sledoval, závodník Karel Loprais. Aleše tento rok ještě čeká další zásadní závod z dakarské série, Silk Way Rallye, odehrávající se v náročném terénu letního Ruska. Tatra jistě nebude mít problém bojovat o důležitá místa.

Boj s krajinou

Trucky to mají složité nejen na Dakaru. Není to jen tíhou a možností jednoduše zapadnout do písku nebo bláta na cestě, ale i náročnějšími okolnostmi kolem oprav. Velké stroje jako Tatra totiž vyžadují pořádný servis, a na letošním ročníku Dakaru bylo např. víc dunových polí, než v minulých letech. Vozu viditelně vyhovovaly trialové úseky a vyschlá řečiště, rivalům z Kamazu zase pisty a speedové planiny, protože kroutící moment a adhezi díky koncepci pevných náprav mají prostě lepší.

Konkurent jménem Kamaz

Proti šesti Kamazům WRC se tak jezdí těžko, Tatra s nimi přesto kupodivu jako jediná držela krok. Bylo krásné, jak Lopraisův tým podporoval celý motoristický svět, i Holanďan de Rooy a tým Veka MAN, přesto asi diskvalifikace přijít musela. Vzpomínka na vítězství ještě z Afriky a dvě třetí místa z dakarských sérií z let 2008 a 2009 přináší tajnou jistotu, že se bude Tatra rvát o první místa. I když rozpočet má dvěstěkrát(!) nižší než Kamaz, kde závodí Kabirov a především Čagin.

Monsieur Dakar

Ten si velmi dobře pamatuje na "monsieura Dakar", slavného Karla Lopraise. Král závodů se stal v kategorii kamionů šestkrát vítězem Rallye (Paříž-) Dakar, a to v letech 1988, 1994, 1995, 1998, 1999 a 2001, Přitom získal i čtyři stříbrné pozice, jednu bronzovou a dvě čtvrtá místa, taky jedno sedmé. Od roku 1986 odjel plných devatenáct ročníků nejnáročnější soutěže. Všech zásadních úspěchů dosáhl s Tatrou 4x4, pro kterou se konkurencí kromě MANů a DAFů stal právě Kamaz řidiče Viktora Čagina.

Lopraisovy pády a vzestupy

Karel Loprais zažil i neúspěchy, které ukázaly, jak se umí porvat s okolnostmi. Už při prvním startu roku 1986 byl diskvalifikován z 2. místa pro pozdní příjezd na start poslední etapy. Přitom šlo o věc obětavosti, když pomáhal vyprostit vozidla, zablokovaná v bahně. Do cíle tak ale dojel mimo klasifikaci. V letech 1997 a 2005 mu přinesly problém technické závady vozu, které se nedaly hned dořešit. Jistě si taky pamatujete, že jste se báli o jeho život při dramatické havárii v ročníku 2003.

Střídání stráží

Mezi závodníky někdy i chyběl. Roku 1989 se na Dakaru kategorie kamionů nevypsala, ročník 1993 zase kolidoval se závěrem závodu Paříž-Moskva-Peking, kde Loprais dojel třetí, v roce 1995 zase na trati Paříž-Moskva-Ulanbátar-Peking získal čtvrtou pozici. Úspěšně jel i dva ročníky UAE Desert Challenge, Dakar ale zůstal jeho osudem až do konce kariéry. Když ze závodu roku 2006 odstupoval kvůli zdravotním problémům, měl už Karel po ruce jako navigátora následovníka Aleše.

Nová Tatra?

Pokud se týmu kolem Lopraise mladšího všechno povede, vyjede 1. dubna tohoto roku z jejich dílny nově upravený vůz, svým typem vycházející z Jamalu. Tatra jim zatím nemůže finančně přispívat, spolupráce ale funguje na bázi technické podpory při vývoji komponentů. Testování je zatím dost náročné a tým se při něm musí skrývat před agenty Kamazu. Konkurenti totiž dobře používají ostré lokty, za diskvalifikací z tohoto ročníku Dakaru stojí jejich protesty před jury. Je nutné dávat si pozor.

Příští rok na Dakaru ahoj!

Motoristický tým s vozem Tatra, které byl kdysi doplňován i Čechy z libereckého Liazu, je odhodlán mířit za co nejlepší pozicí. Proto se všichni, a jistě i mnoho nadšenců těší z účasti na dalším ročníku jihoamerického Dakaru. To dosvědčují i tisícovky e-mailů. Nová trasa překotně se rozvíjejícího podniku by měla být protáhnutá do Peru a možná by se při ní mělo projíždět Brazílií. Pokud budou soupeři rytířští, jako kdysi Karel Loprais, zůstává tedy na vítězství naděje taky u jeho synovce.

Diskuze o článku Nové téma

Foto galerie


Články