Články


Malý, ale výkonný

2011-03-07 Přečteno: 1 715x

Nový tříválec od Kii

Na Ženevském autosalonu vytáhla automobilka svůj trumf v podobě zbrusu nového  tříválcového motoru, jednolitrového turba řady Kappa,.

Jedná se o jeden z nejmenších motorů, které Kia nabízí. Ovšem pravidlo čím menší, tím slabší zde rozhodně neplatí. Automobilka Kia slibuje, že nový motor bude opravdu výkonný a to neuvěřitelných 81 Kw. Jenže samotný výkon není jediná zajímavá vlastnost tohoto motoru, tím hlavním je točivý moment a pásmo ve kterém je k dispozici. Zde automobilka Kia předvedla opravdu mimořádný výkon, nový motor dosáhl maxima při 137 Nm, což je srovnatelné z motory o obsahu 1,4 litru, které však těchto hodnot dosahují při 4000 min-1, zatímco Kia těchto hodnot dosahuje v rozmezí 1500 – 4500 min-1.

Nový motor Kappa se vyznačuje také podstatnou redukcí váhy, díky použití hliníkového bloku motoru s litinovými vložkami a to až 15 kg. Samozřejmostí je také velmi vyspělá technologie, které bylo dosáhnuto díky posledním poznatkům v oblasti fyzikálních vlastností materiálů. Například na zdvihátkách ventilu byla použita uhlíková vrstva s tvrdostí diamantu, která dosáhla mimořádných výsledků v oblasti minimalizace tření a maximalizace možného výkonu motoru.

Automobilka od nového motoru očekává nejen nízké provozní náklady, ale také vysokou kvalitu a trvanlivost použitých dílů. Například na rozvodový řetěz Kia garantuje záruku 10 let nebo 160 000 ujetých km.

Nové motory Kappa automobilka předpokládá zahrnout do svých sériových modelů a to od června tohoto roku. Výrobní řadu chce automobilka v průběhu roku ještě obohatit o přeplňovaný čtyřválec o objemu 1,2 turbo.

Diskuze o článku Nové téma

Foto galerie


Články